Kosmetyki, które znajdujemy na rynku zwykle opiewają na skład o sporej długości. Znajdujemy szereg składników, których obco brzmiące nazwy niewiele nam mówią, a warto poznać ich znaczenie, bowiem wiele z nich działa niekorzystnie nie tylko na naszą skórę, ale i cały organizm. Jakich składników w kosmetykach warto unikać, by nie nabawić się alergii i innych nieprzyjemnych objawów?
Bardzo często w kosmetykach znajdujemy formaldehyd. Trujący gaz, uwalniający się z formaliny, który działa drażniąco na drogi oddechowe oraz oczy. W kosmetykach spełnia funkcje bakteriobójcze oraz konserwujące. Formalina jest jednak silnym alergenem kontaktowym, który przyspiesza procesy starzenia się skóry, a do tego może powodować przejściowe lub trwałe uczulenia.
Kolejne substancje, jakich znajdziemy w kosmetykach całe mnóstwo to konserwanty. Trudno wyobrazić sobie kosmetyki bez konserwantów, które chronią przed powstawaniem grzybów i pleśni. Niestety również działają niekorzystnie względem naszego organizmu. Większość konserwantów działa niestety bardzo silnie.
Parabeny to kolejna grupa substancji, o których ostatnio jest bardzo głośno, a które również znajdujemy w większości kosmetyków. Stanowią grupę najbardziej skutecznych i najpowszechniej stosowanych konserwantów. Są najczęstszymi alergenami, które mogą skutkować uwrażliwieniem skóry na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie silny odczyn alergiczny może się pojawiać na skórze, która zostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Lanolina stanowi substancję o działaniu nawilżającym oraz natłuszczającym. Nadto, jest stosowana jako emulgator. Może skutkować wystąpienie alergii skórnej oraz podrażnień. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozwoju atopowego zapalenia skóry.
Kolejno w kosmetykach spotykamy się z parafiną, która to stosowana jest ze względu na jej dostępność oraz niską cenę. Ta ostatnia niestety nie idzie w parze z jakością. Stosowana jest zarówno przy zabiegach kosmetycznych, jak i w różnego rodzaju kosmetykach. Parafina powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Sama w sobie nie jest alergenem, jednakże jej stosowanie niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry.
Inne substancje, które łatwo rozpoznać, to SLS oraz SLES. Drażniące detergenty, które stosowane w celu pienienia się danego kosmetyku. Silnie uczulają, działają drażniąco, mogą być również zanieczyszczone rakotwórczym dioksanem.
Z kolei chemiczne filtry UV są podłożem powstawania fotoalergicznej egzemy kontaktowej. Syntetyczne filtry mogą nawet powodować zmiany hormonalne w organizmie.
Tagi: alergie, kosmetyki, parabeny, składniki alergizujące w kosmetykach