Wszystko co musisz wiedzieć o retinolu

AVA retinol z witaminami

Czym tak właściwie jest retinol?

Retinol to organiczny związek chemiczny, który jest podstawową (ale zarazem wysoce skuteczną) formą witaminy A. Witamina ta nie jest syntezowana przez ludzi organizm, przez co musi być dostarczana z zewnątrz. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają jej pozytywny wpływ na skórę a także zapewniają bezpieczeństwo przy jej stosowaniu.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol posiada szereg właściwości prozdrowotnych dla skóry. Należą do nich:

  • zwiększanie ilości i aktywności fibroblastów (poprawiając tym samym jędrność i gładkość skóry);
  • przyspieszanie odnowy naskórka;
  • pobudzanie ukrwienia skóry;
  • pomoc przy złuszczaniu martwego naskórka (zapobiegając szorstkiej skórze);
  • rozjaśnianie przebarwień;
  • regulacja pracy gruczołów łojowych – zapobieganie niedoskonałościom;
  • regeneracja uszkodzeń posłonecznych;
  • antyoksydacja.

Kiedy stosować kremy z retinolem?

Kosmetyki z retinolem stosowane są głównie jako terapia przeciwstarzeniowa – dla najlepszych efektów warto zacząć przygodę z nimi już w wieku 25 – 30 lat.

Retinol ma także działanie przeciwzmarszczkowe. W tym celu może być stosowany również przez starsze osoby.

Jeżeli zależy nam na regulacji trądziku, zmniejszeniu ilości wydzielanego sebum i złuszczeniu naskórka można stosować kremy z retinolem w dowolnym wieku.

Nie wolno natomiast stosować substancji w trakcie ciąży!

Jak stosować retinol na twarz?

Ze względu na potencjalnie drażniące działanie kosmetyków z retinolem należy wprowadzać je do rutyny pielęgnacyjnej stopniowo. Powinno zaczynać się od kremów z retinolem w stężeniu 0,1-0,3% i stosować je co kilka dni. Po dwóch tygodniach można skrócić przerwę pomiędzy aplikacjami o 1 dzień. Gdy dojdziemy do stosowania kosmetyku 4 razy w tygodniu można zwiększyć stężenie (jeżeli zajdzie taka potrzeba!).

Jeżeli w dzień, w którym planowane było korzystanie z retinolu skóra wciąż jest zaczerwieniona po ostatnim użyciu to powinno się zrezygnować z aplikacji!

Retinol przeznaczony jest do stosowania wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu skóry.

Przy stosowaniu retinolu na twarz należy wykorzystywać także kosmetyki o działaniu nawilżającym i regenerującym. Warto także pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

Czym tak właściwie jest retinol? Retinol to organiczny związek chemiczny, który jest podstawową (ale zarazem wysoce skuteczną) formą witaminy A. Witamina ta nie jest syntezowana przez ludzi organizm, przez co musi być dostarczana z zewnątrz. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają jej pozytywny wpływ na skórę a także zapewniają bezpieczeństwo przy jej stosowaniu. Dlaczego warto stosować kosmetyki…